Dech

Váš dech je váš nejlepší přítel. Jaký je váš vztah k němu? A kde je vaše mysl, když si sednete a dýcháte?

Náš dech nás toho o nás samých tolik učí. A když se naučíme správně dýchat, dostaneme se do přítomného okamžiku. Naše mysl se zklidní, nervová soustava se dostane do rovnováhy, tělo i mysl získají energii, zlepší se naše trávení a krevní oběh, lépe se soustředíme, dosáhneme stavu klidného vědomí………

 

Velmi důležitou součástí celé praxe je pránájáma. Je však možné absolvovat i pouhé sezení pránájámy, které trvá cca 30 minut, kde se učíme různé dechové techniky a zaměřujeme se na vaše konkrétní potřeby.

 

Existují různé dechové techniky a my si vybereme tu, kterou v danou chvíli potřebujete.

Některé dechové techniky dodávají energii celému systému a používáme je hlavně po ránu nebo když potřebujeme trochu více energie, soustředění, zahřátí těla apod.

Někdy potřebujeme zpomalit, zklidnit mysl, ochladit celý systém, více se uvolnit.

Nebo si přejete snížit stres, úzkost, snížit krevní tlak, řešit únavu, nachlazení, neschopnost usnout, trávení, zácpu, podrážděnost…..když pochopíme, jaký vliv má dech na nás, na celý systém, a začneme správně dýchat podle svých aktuálních potřeb, staneme se silnějšími a můžeme tento krásný nástroj používat k podpoře svého zdraví a pohody.

“Když dech bloudí, mysl je také neklidná. Když se však dech zklidní, zklidní se i mysl a jogín dosáhne dlouhého života. Proto by se člověk měl naučit ovládat dech.” Hatha jóga Pradipika, 14. století n. l.