Hatha, vinyasa jóga

 

Začneme na nejhrubší úrovni, cvičením ásan rozhýbeme tělo. Poté praktikujeme pránájámu – a tou kultivujeme vztah s naším dechem a energií, pak přichází dhárana – soustředění, a tím vším se snažíme připravit na dhjánu – meditaci, abychom dosáhli stavu klidné a jasné mysli, kdy jsme schopni vidět skutečnost takovou, jaká je. Dech vede pohyb, někdy jsme v proudu pohybové sekvence, jindy zůstáváme v ásaně, vědomí a vnímaví.

Tyto jógové lekce jsou vyučovány a ovlivněny tradicí Šrí T. Krišnamačarji, dle které studuji jógovou terapii a které pevně věřím a jsem moc ráda, že mohu být součástí této komunity v Indii. Klíčový je dech, který vede pohyb, někdy jsme v proudu vědomé pohybové sekvence, tzv. vinyasa krama, jindy zůstáváme vědomě déle v dané ásaně.

 

Vedlejším produktem tohoto snažení, a pokud cvičíme pravidelně, může být zdravé, pružné a silné tělo, staneme se mnohem citlivějšími v rozlišování toho, co/kdo je pro nás dobré/ý nebo ne. Jsme si více vědomi svých rozhodnutí. Máme ze sebe dobrý pocit.

 

Po takovém cvičení se cítíme plní energie a zároveň uvolnění. Naše mysl je tichá a klidná. A naše vědomí se může rozšířit.

 

To vše se však nestane najednou. Je to proces, který nás pozvolna přibližuje k sobě samým.